Çocuğu Olmayanlar İçin

Çocuk sahibi olmak isteyenler veya herhangi bir dileği olanlar şunları yapmalıdır:

1-
İstiğfar okumalı. (Malım çok, ama çocuğum olmuyor. Ne yapayım?) diyen kişiye, bir sahabi istiğfara devam etmesini söyledi. O da günde 700 defa istiğfar okurdu. Nihayet on çocuğu oldu. Hasan-ı Basri hazretlerine, kıtlıktan, fakirlikten, çocuğunun olmadığından şikayette bulunuldu. Hepsine de istiğfar etmesini söyledi. Sebebi sorulunca, Kur’an-ı kerimden üç âyet-i kerime okudu. Meali şöyle:
(Çok affedici olan Rabbinize istiğfar edin ki, gökten bol yağmur indirsin; size, mal ve oğullar ile yardım etsin, sizin için bahçeler, ırmaklar versin.) [Nuh 10-12]

Çocuklarını idarede sıkıntı çeken bir sahabiye Peygamber efendimiz, (Neden istiğfar etmiyorsun? Ben günde yüz defa istiğfar ederim) buyurdu. İstiğfar edileceği zaman yüz defa (Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullah elazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh) demeli ve manasını düşünerek söylemeli.

Manası şöyledir: Allah’ın çirkin gördüğü her her fiilimden dolayı Allah’tan  affımı isterim. Kendisinden başka ilah olmayan, hay ve kayyum olan Allah’tan affımı ister ona yönelirim.

 

3- Âyât-i hırz, usulüne uygun okunur ve yanında taşınırsa, murat hasıl olur.

4-
Adakta bulunmalı. Mesela, (Şununla evlenirsem, sevabı Seyyidet Nefise hazretlerine olmak üzere, Allah için, üç Yasin okumak nezrim olsun) denince, bu dileğin kabul olduğu tecrübe edilmiştir.

Kuranı kerimde İbrahim a.s kıssası kurban adamanın en güzel örneklerden biridir.

Yine, çocuğu olmayanların kuranı kerimden Meryem a.s nin annesinin kıssasını (bakara suresi) da okuyup ibret almaları lazımdır. Gerisini anla…..

5-
Dua izinli okunmalı! Bir hacetin hasıl olması için dua okunurken, tesir etmesi, üstadın izni ile okumalı. Üstad vefat etmişse, kitabından öğrenip okumak da izin almak olur. İzin alan, izin verenin vekili olur. Vekilin okuması, üstad gibi tesirli olur.

 

6- Çocuğu olmayanlarda en etkili usullerden biride 500 farklı kişiye (her birine birer Yasin olmak üzere) 500  yasini şerif okutmaktır. Okuyanların  sabi, ilim talebesi yada yaşlı kişiler olması tesiri artırır. Yine okuyanlara bir miktar hediye vermekte çok faydalıdır.

 

7-  Çok cocuğu olan bir çifte 41 tane yasini şerif (mümkünse hatim) okutturulur. Suya ve yiyeceğe üflettirilir. Sonrasında dua ettirlir. 21 gün boyunca o su ve yiyecekten yenirse Allah evlat sahibi kılar.

 

8- 21 gün oruç tutulur. Her akşam ezan okunduktan sonra orucu açmadan önce 21 defa “Yâ Musavvir” ismi şerifi zikredilirse Mevla onlara bir çocuk ihsan eder. Bu usül çok büyük ve önemli bir sır, bir hazinedir.

Bir yıl içerisinde Mevla bir çocuk vermemişse 2. yıl 41 gün olarak tekrar eder. 3. yılda tekrar ettikten sonra yine çocuk olmazsa ısrar etmemek lazımdır.

 

9- Çocuğu olmayan bir kimse, mümkünse 40 günde bir kuran hatmi, yada 21 günde 123 yasini şerif hatmi, yada 7 günde 41 yasini şerif hatmi, yada hergün 1 fatiha 11 ihlası şerif, eğer kadir olursa hepsini okur, okumanın sonunu gece yatmadan önceye denk getirir. Yatsı namazından sonra (yahut yatağa girerken) okuduklarının sevabını peygamber efendimizin ve hz. Hatice ile hz. Aişe nin ruhu mübarekelerine hediye eder. Devamındada, “ ya rabbi bana bir erkek evlat verirsen adını Muhammet, kız evlat verirsen Hatice (yahut Aişe) koyacağım” diye dua edilirse Allah duasını kabul eder.

 

10- Hadisi  şerifte; “Hanımı hamile iken, elini onun karnına koyup, “Bismillahi ahadis samed ellezi lem yelid ve lem yuled. Ya Rabbi, bu çocuğun ismini Muhammed aleyhisselamın hürmetine, Muhammed koydum” derse, bu çocuk erkek olur.” Buyrulmuştur.

 

11- Kadın, hayzdan temizlendikten sonra beş gün içinde hamile kalırsa, çocuğu erkek olur. Beşinci günden sekizinci güne kadar olursa kız olur

 

 

 

 

Share Button

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir