Kimlerin Nazarı Değer

İzah etmeyede çalıştığım gibi kıskançlık duyguları aşırı olan insanların nazarı değer. Fakat sadece kıskanç olmak yetmez. Bu bir enerji olduğuna göre bu enerjiyi kendinde topladığı gibi karşıdakine aktarabilme yeteneğine sahip olunması gerekir. Bu yeteneğe sahip olma için sağlam ve saydam bir göz yapısına sahip olunmalıdır. Her ampulün ışığı yansıtma gücü aynı olmadığı gibi her gözünde enerjiyi aktarma gücü aynı değildir.

Gözlerin sağlam olması gerekir dedik. Gözler bir aynalık vazifesi yaptığına göre nasılki bozuk veya kirli ayna görüntüyü tam olarak yansıtamaz bozuk ve hastalıklı gözlerde bu enerjiyi tam olarak yansıtamazlar.ama bu hiç etkilemezler demek değildir.

Birde gözleri saydam olmalıdır. Bu yüzden açık renkli olan insanların nazarı daha çok değer. Mavi göz saydamlıkta en iyi olan gözdür. Dolayısıyla enerjiyi de en iyi aktaran gözdür. Bu yüzden mavi gözlü insanların nazarı daha çabuk değer ve daha tehlikeli olur. Siyah veya kahverengi gözlerin pek nazarı değmez. Ela ve yeşil gözlerin nazarı ara sıra  değer.

NOT:

Gözdeğmesi (nazar) bazan insanlardan olur. Bazende cinlerden olur.
Mü’minlerin annesi Ümmü Seleme (r.a.)’ dan rivayete göre, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz, evinde bir kız görmüştü.
Kızın yüzünde bir değişme farketti ve şöyle buyurdu:
“Ona rukye yapınız (okuyup üfleyiniz). Çünkü onda gözdeğmesi (nazar) vardır.” (Buharî ve Müslim, Ümmü Seleme (r.a.)’dan rivayet etmişlerdir.)
Hafız el-Bağavî diyor ki: “Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz nazar değmesine işaret ederken cinlerden nazar değmiş olacağını kasdetmiştir.”
Deniliyor ki: “Cinlerin nazar etmesi, mızrak ucundan daha tesirlidir .”
Şüphe yok ki, insan kirli elbiseleri ni değişmek için çıkardığı vakit, Yahut tuvalet ihtiyacını gidermek için, Ya da bir başka sebeple avret yerini açtığı vakit cinlerin nazarından korunmak için dua etmelidir.
Bu da Cenab-ı Hakk’ın ismini zikretmekl e olur.
Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur:
“Onlardan (insanlarda n) biri helaya girdiği zaman, başka bir rivayette, elbisesini çıkarıp bir yere koyduğu zaman bismillah demesi, cinlerin gözleri ile Ademoğlunun avret mahallinin arasında bir perdedir.” (Tirmizî. Sünen’inde ve Ahmed b. Hanbel de Müsned’inde rivayet etmişlerdir.)

Share Button

Kimlerin Nazarı Değer” üzerine bir yorum

  1. GERÇEKTEN NAZAR DEĞDİ BANA VE HALADA KENDİME GELMİŞ DEĞİLİM,ÖLE ZOR Bİ SÜREÇTEN GEÇTİK Kİ ANLATILMAZ YANİ 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir