İcazetli Olmanın Önemi

İcazetli bir hoca olmanın, bir diğer ifadeyle bir hocayı kamilden el almanın bir çok faydaları vardır.

1-      İcazetli olan kimsenin ardında ona icazet veren el ve silsile yoluyla bir kamili veli vardır. O hoca bir rukye okuduğu yada nüsha yazdığı zaman tek başına değildir. Zincirleme olarak bir veliyi kamile, belki de peygamber efendimize kadar olan geçmiş ocaklar da onunla beraber uygulamaya katılırlar.  Dolayısıyla da bu durumda hoca sadece bir el ve dildir. Gerçekde o uygulamanın ardında başka eller ve diller vardır.

Sıradan, bu işi kitaplardan öğrenmiş, yada ehil olmayan bir hocadan işi öğrenmiş hoca ise kendi başınadır. Evvela kendini temyiz ve terakki ettirmesi lazımdır. Elini, dilini ve en önemliside kalbini temizleyip bir keramet zahir edecek hale getirmesidir. Yoksa himmete muhtaç dede durumuna düşer.

2-      Eskilerde mana aleminden icazetli hocalar vardır. Bir çoğu vefatından sonraya kendilerine bir vekil bırakarak gitmişlerdir. O ocak hala devam eder. O yoldan gelen kişi dine çok düşkün olmayabilir, hatta halk arasında pekde muteber değildir ama belli hususlarda yaptıkları okumalar hemen şifa neticesi verir. Bu keramet onlardan değil aldıkları elin hakiki sahibindendir. Bazen de bu el sahipleri kendilerinden sonra ehil bir el göremedikleri için kendilerinde yetkiyi bazı sulara, dağlara vs bırakmışlardır. İşte şifalı su (kast edilen kaplıca değil), toprak vb anadoluda yaygın olan şeylerin asıl kaynağı budur.

3-      İcazetli bir hocanın rastgele bir kitaptan sıradan bir uygulamayı yaptığında aldığı neticeyi icazeti olmayan 100 hoca bir araya gelse yinede alamaz. ,

4-      İcazeti olan hocanın kitap kitap uygulama aramasına gerek yoktur. Bildiği her uygulamadan, yada icazet aldığı husustaki sure, ayet yada tılsımdan  aynı neticeyi alır bi iznillah. Yeterki uygulaması inanca muhalif olmasın.

Share Button

İcazetli Olmanın Önemi” üzerine 5 yorum

  1. Bu ilimi ogrenmek ve icazet almak icin bicok hoca medyum var nette kime nasil guvenicez? Sizin onerecginiz biri var mi acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir