İsimlerin İnsan Hayatına Etkileri

Peygamber efendimiz s.a.v bir hadisi şeriflerinde “İsimler müsemmalarına (isim olarak verildikleri kişiye) uygun olarak semadan iner” buyurmuşlardır.

Tarihte, bu ilimlerle ilgilenen kişiler isimler üzerinde çok durmuşlar. Kimi baş harflerini yorumlayıp ona göre tespitlerde bulunmuş, kimisi bütün harfleri tek tek konuşturmuş, kimisi buna anne ve babasının isimlerini de dahil ederek bir neticeye ulaşmaya çalışmışlardır. Hatta o kadar ki, insanların maddi – manevi hastalılarını birebir isimlerle ilişkilendirip, ona göre çözüm sunmaya çalışanlar bile olmuştur. Günümüzde bunun falını icat edip isim falına bakanlar da vardır.

Hepsi bir tarafa, biz islami değerler ve reel verilerden hareket ederek konuyu kısaca ele alalım.

Yukarda verdiğimiz hadisi şeriften anlayabileceğimiz bir çok şey vardır. bunlardan en önemlisi, kişilerin üzerinde isimlerinin, yukarda abartıldığı kadar olmasa bile, çok ciddi etkilerinin olduğudur. Bu sebeple Allah Resulü, sahabeden bazıları ile bazı çocukların isimlerini değiştirmişlerdir.

İsimlerin müsemma etki ettiğine dair birkaç örnek verelim.

Yakup ismini taşıyanlar çok dertli olur. Ya evladından, yada sağlığından sıkıntı çeker.

Eyyüb ismini taşıyanlar, sağlığı, malı ve çocuklarıyla çok imtihan olunurlar.

Ramazan ismini taşıyanlar hırçın olur.

Süleyman ismini taşıyanlar ya hüküm yada hikmet sahibi olur.

Şimdi, isimlerin ne gibi etkileri ona bakalım.

1-      Zeka ve hafızaları üzerinde. İq seviyelerinin yüksek yada düşük olması hususunda.

2-      Huyları üzerinde.

3-      Ahlakları üzerinde.

4-      Kişilikleri üzerinde.

5-      Sağlıkları üzerinde.

6-      Ömürlerinin uzun – kısa olması hususunda.

7-      Rızklarını kolay yada zor yoldan elde etme hususunda.

8-      Eğitimi üzerinde.

Etkili olduğu tespit edilmiştir. Burada altını çizmemiz gereken husus “etkili” olmasıdır. Bu etki %100 değildir. Belki %35-40 gibi etkisi vardır.

Şimdi gelelim güzel bir isim seçmekle elde edilebilecek faydalara.

1-      Zeka ve hafıza seviyesi daha yüksek bir kişi olmasına yardımcı olabiliriz. Bunun için çok yapılacak şey basittir. Vereceğimiz ismi ebced hesabıyla hesaplarız. Böylece akıl ve fikir değerlerini 9 üzerinden ölçmüş oluruz. Şayet çok düşük yada çok yüksek çıkarsa ona göre başka bir isim tespit ederiz.

2-      Burcu ve tabiatı gereği agresif, fazla mülayim vb olma durumu olan çocuklarda, burcundan kaynaklanacak olumsuzlukların önüne geçmiş oluruz. Bunun için doğan, yada doğacak olan çocuğun hangi burç ve tabiattan olduğu tespit edilir. Kendi tabiatıyla annesinin tabiatı karşılaştırılır. Eğer ikisi uyumluysa, ve çocuğun burcu ve tabiatıda güzelse isimle müdaheleye gerek yok. O tabiatlara uygun bir isim verilir. Eğer çocuğun tabiatı ateş ama annesinin ki su ise, o zaman çakışma var demektir. Çocuğa türabi bir isim verilip orta yol tespit edilmiş ve kişilik bozukluğunun önüne geçilmiş olur. Bu hesap daha geniştir. Ben burada özet zikretmiş oldum.

Bu nasıl olur diyecekler için cevap şudur. Tıpkı kan uyuşmazlığı meselesinde olduğu gibi. Vaktinde vurulacak bir iğne çocuğun tüm hayatını kurtarır.

3-      Güzel bir isimle daha sağlıklı ve uzun bir ömür mümkündür. Burada yine, çocuğun ve anne – babanın burç ve tabiatı göz önüne alınır. Ona göre bir profil çizilip isim  seçilir. Mesela hevâi tabiatının ağır bastığı bir çocuğa nâri tabiatlı bir isim konursa o çocuğun başına çok kaza gelir. Ölümü kavgadan yada kazadan olabilir. Bu sadece  bir örnektir. Bunun gibi yüzlerce ihtimal vardır.

4-      İyi bir isim seçimiyle çocuğun geleceği garanti, kötü bir seçimle de ipotek altına alınmış olur.  İnsanların zengin ve fakir bir yaşam sürmelerinde birçok faktörle beraber isimlerinin de etken olduğu gözden kaçmamalıdır.

Bütün bunların bir arada bulunabilmesi için konacak bir ismi tespit etmek, zannedildiği kadar kolay bir iş değildir. Ahenk ve uyumu yakalamak bazen günlerce sürebilir. Bazı durumlarda tüm çalışmalara rağmen, yinede uygun bir isim tespit edilemediği de olur.

İsim seçimi nasıl yapılır?

1-      Çocuğun burç ve tabiatı tespit edilir.

2-      Anne – babanın burç ve tabiatları dikkate alınır.

3-      Seçilen ismin tabiatına bakılır.

4-      Anne baba isimlerinin tabiatına bakılır.

5-      Çocuğa konacak ismin ebced değeri hesap edilir.

6-      Bu kombinasyonda uyum ve pozitiflik ağırsa isim verilir. Değilse ilave yada çıkartmayla uyum sağlanmaya çalışılır. Mesela , ikinci ad ilave edilerek, yada var olan ikinci ad çıkartılarak asgari müşterek aranır.

7-      Belirlenen isim olmadıysa yeni bir isme bakılır. Bazı hallerde bu tespit saatler, hatta günler alabilir.

Netice itibariyle görülüyor ki isimler her yönüyle hayatımızı etkileyen ayrılmazlarımızdır. O yüzden isim seçerken çok dikkatli olmamaız gerekmektedir. Birçok hususta olumsuz giden hallerin düzeltilebilmesi için isimlerin değiştirildiği ve olumlu neticeler alındığı olmuştur.

Birde, Allah Resulü çocuğun anne – baba üzerindeki haklarını, diğer bir ifadeyle anne – babanın çocuğa karşı sorumluluklarını sayarken, “önce güzel bir isim koyma”yı zikretmiştir. Bir hadisi şeriflerinde de “herkes kıyamet günü isimleriyle çağrılacaktır. O halde çocuklarınıza güzel isimler koyun” buyurmaktadır.

Share Button

İsimlerin İnsan Hayatına Etkileri” üzerine bir yorum

  1. Biz kızımızın ismini mahkeme kararı ile değiştireceğiz lütfen yardım eder misiniz en kısa zamanda olursa çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir