Evlenecek Gençlere tavsiyeler

1-      Kaçan kovalanır deyip kaçma. Çünkü kovalayan sana kaçtığın için değer veriyorsa yakaladığı zaman değerin biter. Ömür boyu da kaçamazsın ki… Tam tersine sürekli ona yüklenki seni taşıyıp taşıyamayacağını anlayasın.

2-      Evlilik bir anlaşmadır ve hayatın bir gerçeğidir. O yüzden önce duygusallık yakalayıp sonra evlenmeyi düşünme. Çünkü duygusallık geçicidir. Hayatın gerçekleri karşısında altı boş duygular söner gider. Önce evlen, duygusal ortam oluşursa ne ala, oluşmazsa pekala… oluşursa mutlu bir insan, oluşmazda sabredersen veli bir insan olursun.

3-      “Asla maddiyatın önemi yok, önemli olan aşk tır, iki gönül bir olursa samanlık seyran olur” gibi saçma düşüncelerden kendini bir an önce kurtar. Unutma, paran yoksa hiçbir şeyin yoktur dünyada. Zengin olmasın ama sana samanlık da vaat etmesin.

4-      Evleneceğin kişinin Dini ve kültürel yönü her zaman ön planda olsun. Dindar bir eş varlıkta şükreder – yoklukta sabreder, güzele çirkine bakmaz “yaradılanı yaradandan ötürü hoş görür”. Yani uzun süreli mutlu bir yuvanın formülü dindar eşden geçer. Geleneklere bağlı insanda ailesine sadık olur. Aldatmayı çağın normallerinden biri olarak görmez.

5-      Şunu unutma. “kadın evin hizmetçisidir, erkek kölesi”. Ben hizmetçi miyim? Deme sakın. Evet hizmetçisin. Çünkü adeti ilahiyi Allah Resulü öyle açıklamış kızı ve damadına.

6-      Unutma! “Kadınlar erkekler için, erkeklerde kadınlar için bir örtüdür (nisa)”. Yani asla eşinin kusurunu arama, bir ayıp yada kusuru varsa onu ona bile açıklama. Aksine açığını kapamaya çalış.

7-      Sizlerde tespitlerinizi ekleyebilirsiniz…..

Share Button

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir