Cin Yakmak

CİNLERİ YAKMAK

CİN YAKMAK NEDİR?

Günümüzdeki hocalardan sık sık duyduğumuz ifadelerden biri cin yakmaktır. Cin nasıl yanar, neden yakılır, kim yakar bunları öğrenmeye çalışalım

Evvela açıklığa kavuşturulacak şeylerden bir tanesi şudur. Cinler ateşten yaratılmış varlıklardır. O zaman onları ateşle nasıl yakarız?  Onlar cehennemden nasıl etkilenir? Ateş ateşi nasıl yakar? Bu ve benzeri sorulara bir çok insan farklı cevaplar vermişler, farklı farklı yorumlar getirmişlerdir. Bazıları cinlerin ahirette soğuk cehennemine atılarak azap göreceklerini ileri sürmüşler. Bazıları onlar dumansız ateşten yaratıldıkları için norma ateşin onlar için bir azap sebebi olduğunu ifade etmişler. Bazılarıda daha farklı görüş ve tesbitlerde bulunmuşlardır.

Dünyada onların yakılma hususunuda çok farklı şekillerde izah edenler olmuş. Ben burada bu izahatlar üzerinde durmayacağım. Sadece kendi bilgi, tesbit be tecrübelerimi aktaracağım.

Cinlerin ateşte yanıp yanmamalarını anlamak için onların mahiyetini iyi bilmek gerekir. Cinler ateşten yaratılmıştır ama saf ateş değillerdir. Sadece ham maddeleri ateştir. Bizler topraktan yaratıldık. Fakat şu anda vücudumuz toprak değil. Toprağın içine gömüldüğümüz zaman uzun süre ordan çıkmazsak canlı canlı çürümeye başlarız. Üzerimize toprak kaydığı zaman altında ölürüz. Hulasa topraktan yaratılmamız toprağın bize zarar vermesine engel değil. Cinlerde öyledir. Ateşten yaratılmış olmaları ateş ile azap edilmelerine engel değildir. Daha güçlü ateş daha zayıf olanı bastırıp yok eder. zayıf olan ateş ise güçlü olanı köreltir ve söndürür.

Peki dünyada cin neden yakılır? İnsana musallat olan her türlü tedavi usulleri denenmesine rağmen insanı terk etmeyip ona zarar vermeye devam ederse son çare olarak yakılır. Fakat bu en son yapılacak işlemdir. Zira insanlar gibi onlardada akrabalık bağları, kan davası ve intikam duygusu vardır. Bu duygularla hareket eden cinler akrabalarını yakan ve yaktıran insanlara olmadık işkence ederler. Fakat çaresiz kalınınca yakılır ve hem hastanın hemde yakanın (hatta akrabalarının) korunma muskası taşımaları gerekir.

Ayeıca cinlerde insanlar gibi can sahibidirler. Bir insanın canına kıymak, onu öldürmek ne kadar kötüyse bir cini yakmakta o kadar kötü bir iştir. Bunun ahirettede vebali çok büyüktür. Ve şu tespite dikkatinizi çekmek isterim. Dünyada cinler uğraşan ve onları yakan insanların ölümleri çok çetin ve zorlu olmaktadır.

Cinler nasıl yanar? Onları yakmanın iki farklı yolu vardır. Birisi hüddamı olan ve cin padişahları yada seçkinleri ile irtibat halinde olan kimse zararlı cinleri  onlara yaktırır. Zira cinlerde büyük suçlardan birisi sebepsiz yere insanlara zarar vermektir ve cezası ölümdür Bu en sağlam yoldur. Bunda yakan cinler olduğu için insanlara saldırmazlar. İntikam almaya çalışma riski daha düşüktür.

Diğer yolu ise hocanın yakmasıdır. Buda belli ayet ve dualarla olur. Bu ayet yada duaları duyan cinler bu ayetlerin nuru ve yaydığı enerjiden kaçamaz ve yanıp yok olurlar. Bunlardan birkaç tanesini tedavi usullerinin sonunda belirttim. Daha fazlasını açıklamak zâit olur.

Share Button

Cin Yakmak” üzerine 36 yorum

  1. Çok basit kardeşim.ismini biliyorsan beyaz temiz kağıda yaz sonra daireye al ve yak . Allahuekber demeye unutma.

  2. selamu aleyküm müsadenizle yazıyorum el almiş ilmi olan etki ve tasaruf sahip kişi onları üstünden alır yani kovar birdaha yaklaşamazlar not Kadiri tarikatına bağlı bu konuda ilim sahibi kişiler Biiznillah kesin çözmdür saygılarımla

 1. demektirki cin yakma diye bişey yok.cin yakmak sadece aldatıcı bir basamaktır.aslı olsaydı net olarak anlatılırdı.bu yalancılara inanayın

 2. yukarıdaki makalede yazdığımızın haricinde daha detaylı nasıl anlatılabilir ki.?
  kameraya kaydedip sitede yayımlayamadık maalsef 🙂
  işin özeti cin yakma işlemi vardır kuranın nuruyla yanıp yok olurlar.amma bunun risklerini ve nasıl yapılması gerektiğini zaten makalede yazdığım için tekrara gerek yok.
  nush ile uslamayanı etmelidir tekdir.tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ” atasözü bunun için güzel bir örnek olur.cin yakma işi en son bütün tedbirleri aldıktan sonra yapılabilir.

 3. Büyü ile tebelleş olup onca uğraşıya rağmen gitmeyen ve bedeninize giren..Vücunuzu elde eden dert hastalık yapan hatta tecavüz eden cini öldürmek sevap hayır ve islama hizmettir. asıl ölümü zor olanlarda büyü yapan yaptıran kafir cinlerle arkadaş olan onlarla kardeş olanların ölümüdür..Haneye tecavüz ,eşya çalma vücudu morartma ve insanı dövme boğmaya çalışma biz bunları yaşadık…Allahın azabı cin ve insan kafir olan zulüm edenlerin üzerine olsun..

  1. Rabiş hanım benimde ev işyerime üzerime sürekli domuz yağı pislik atıyorlar büyü yoluyla 20 yıldır kurtulamadım bu konuda bana yardımcı olurmusnuz Bursadan hasan ehli bir kişi varmı selamlar

 4. [SİTE ADMİNİ KARDESM NE BİR KAAR AMACI GÜTTÜM BU YAZIYI YAZARKEN NE DE BASKA BİR ŞEY SADECE BU YAZDIKLARIMLA İNSANLAR KURTULABİLİR BU YAZIYI LÜTFEN PAYLAŞ BEN BU OLAYI YAŞADIM KURTULDUM İNSAN KURTARDIM ZATEN YAZIYI BİR KERE YAZACAGIM SİTEYE ÖYLE DENK GELDİM VE YAZDIM YANİ SİTENİZDE BİLE GEZİNMİYORUM DENK GELDİM YAZDIM İNSANLARA BİR HİZMETTİR BU KESİNLİKLE ÇÖZÜMDÜR SAKIN PAYLAŞMAMAZLIK YAPMA BEN GÖREVİMİ YAPTIM PAYLAŞMAZSAN BUNU GÖRÜPTE KURTULMAYA ÇALIŞAN İNSANI ENGELLERSEN VEBALİ SENİN ÜSTÜNE OLSUN ) ALLAH EMANET OLUNUZ . 🙂

  s.a arkadaşlar
  Vücudunuzda cin varsa daha doğrusu ses, görüntü şeklindeyse veya elinizi kolunu oynatıp dilinizden konuşabiliyorsa bu cin içinizdedir ve yakması çoğu insan tarafından bilinmediği için bir sürü insan hayatından olmaktadır eğer durumunuz böyleyse kurtuldunuz demektir çünkü ben bunu yaşadım ve kurtuldum yazacaklarımı iyi okuyun
  sırasıyla uygulayın ve düzgün öğrenin KESİN çözümdür.

  sıra sıra okumalısınız pat diye böyle yapınca oluyo diye anlatamam 🙂

  1- vücudunuza giren cin tam bir şeytandır onların melekleri yoktur alınır cunku onların vücuda sızma nedenlerini cok iyi biliyorum lakin hasta kişinin psikolojisini bozabilir o yüzden bunu yazmayacağım lakin bu tarz varlıklar sapkındırlar bir çoğu öyledir ayriyeten onlardan duyduklarınıza inamayınız 🙂 ne derlerse desinler cunku size zararı olacaktır.

  2-benim vücudumdaki cinleri üzerimden asker cinler aracılığıyla almışlardı lakin bunu burda yazamam reklama girer kimin aldığını yazamam ayrıca vücudunuza giren cin asker bir cin ona anlatmadan çıkamaz ister inanın ister inanmayın zaten vereceğim yöntemde cinin canı öyle bir yanacak ki çıkmak istesede yötemi bilemediği için çıkamaz , cinin çıkma yönteminide yazacağım lakin birden çok cin girmişse vücudunuza sıkıntı cunku burdan bu kişiyi sadece yazıyla kurtaramam

  3-başlayalım yöntemi anlatmaya öncelikle cinin çıkma yöntemi şudur
  Kişi dilini sonuna kadar açacak çenesine kadar deyecek ve kesinlikle kapatmayacak bu sırada burnunuzdan nefes alamazsınız yani diliniz dışardayken burnunuz nefes alamaz bu sırada ağzınızdan hızlı hızlı nefes almak zorundasınız köpek soluması gibi ve kesinlikle kapatmamalısınız ,bu işlem sırasında cin bulunduğu yerden insan kolundan daha ince şekle girmeli anlaşabilirseniz ona bunu söyleyin tüm vücudunu insan kolundan daha ince şekle soksun bu şekilde vücudunuzdan dışarı atılacaktır bu işlem 2 dakika sürer normalde asker cin olsa 20 25 tanesini üstünüzden bu yöntemle 15 20 dakikaya alır neyse eğer asker cini bulma imkanınız yoksa kendi deneyimlerimize tekrar dönelim .sırasıyla yapmak zorundasınız dilimizi açtık sonuna kadar çenemize deyecek kadar ve köpek soluması gibi hızlı hızlı midemizden yani ağzımızdan nefes almamız gerekli VE KESİNLİKLE NEFESİNİZİ KESMEYİN cinin vücudu kan damarlarınızdadır ve sıra cindedir bu işlemi yaparken cin hızlı bir şekilde insan kolundan daha küçük vücuttan ayrıldığını hissedene kadar tüm vücudunu bir ip gibi küçültsün yani boyut olarak insan kolunu düşleyin vücudunu onun kadar ve daha fazla küçültebildiği kadar küçültsün sonra vücuttan aniden atılacaktır açtığınız ağzınıza atılacaktır LAKİN NEFESİ KESİNLİKLE KESMEYİNİZ VE DİLİNİZİ KESİNLİKLE İÇERİ SOKMAYIN cin çıkamaz .. ağzınızda ölür .. dikkat ettikten sonra uzun yazılarla yazılan bu olay cok kolaydır size yemin ederim benim üzerimden 27 cini bu şekilde çıkardılar .(bunu yazmamın nedeni içinizde 2-3 cin vardır anlaşırsınız çıkarırsınız diye yazdım ama büyük ihtimalle sizi dinlemezler korkup da sizi dinleyecek olurlarsa bu yöntem işe yarar rahat bir şekilde çıkarlar vücuttan aksi taktirde vücuttan çıkmayı bilemezler cunku gireren burundan girerler ve vücuda yerleştikleri yere yapışırlar eğer içinizde size zarar vermeyen veya anlaşan bir cin olursa ona sorun tekkiğini yani ona sorun doğru mu bu yazılanlar diye anlayacaksınız )ayrıca cin Müslüman olmadan ölürse cehenneme gider bu işi yaparken kesinlikle dediğimiz DİKKATLİKTE YAPMALISINIZ DİLİNİZİ SONUNA KADAR CIKARIN HIZLI HIZLI NEFES ALIP VERİN MİDENİZDEN NORMALDE 20 25 SANİYEDE ANCAK CIKAR BEN 2 DAKİKA YAZDIM BİŞEY OLUR DİYE KUCULUP CIKARSA İNSAN VÜCUDUNDAN CIKMIS OLUR LAKİN EVİNİZDE FİLAN CIARMAYIN BASKA BİRİNE FİLAN GİRER GİDİN ŞEHİRDEN UZAK BİR YERDE CIKARIN YA DA KENDİ MEMLEKETLERİNDE CIKARIN.

  4-cin azmantı sapık biriyse çıkmamakta diretiyorsa YAKMA YÖNTEMİ ŞUDUR

  Kulühuiye ileyye enneshustemea neferun minel cinni fe kalü inna semina kuranen aceba
  Yehdi iler ruşdi fe amenna bihi ve len nuşrike bi rabbina ehade
  Ve ennehu teala ceddu rabbina mettehaze sahibeten ve la veleda
  Ve ennehü kane yekülü sefihuna alallahi şetatan.

  -Eğer kişi bu sureyi ezberleyebilecek kadar kötü değilse sureyi ezberlemelidir
  -Eğer kişi sureyi ezberleyecek kadar iyi değilse düşmüşse 2.yi okuyun 1.yi okumayın.

  1)Cin suresini ezberledikten sonra 15 saniyede iki kere okuyacak kadar hızlı okumalıdır .
  Buradaki amaç açığa çıkacak enerjiyi artırmaktır demek istediğimi uygulamaya geçince anlayaksınız yani siz sureyi okuyunca 5 birimlik enerji açığa çıkıyorsa 5 birim bunu 10 birimliğe çıkarmak için hızlı okumalısınız çünkü okuduğunuz surede açığa çıkan enerji vücutta 15 saniye kadar kalmakta HEPSİ denenmiştir uygulamaya geçince görürsünüz.
  buradaki amaç şudur çakmağı elinizde 1 saniye tutarsınız canınız acımaz 3 saniye tutarsınız canınız acır .Ateşi artırmalısınız yoksa cini yakamayız zaten ilk şoku yiyen cinler 5 dakikaya anlaşmaya başlarlar 😉 sıkıntı şuradadır cin çıkmayı bilmez çık deidğinizde yapacağı birşey yoktur sizle oynamaya başlar zaten canıda yanmaz hayat ona güzeldir bir yerde ateşi yiyince düzelirler
  -HIZIMI ARTTIRDIKTAN SONRA 15 SANİYEDE İKİ PARAGRAF OKUYABİLDİKTEN SONRA GEÇİN BİR OCAĞIN(FIRININ) BAŞINA AÇIN ATEŞİ SONUNA KADAR YAKLAŞIK 30 CM UZAĞINDAN HIZLICA ATEŞİ SÖNDÜRMEYECEK BİR ŞEKİLDE BÜTÜN OKUDUGUNUZU ÜFLEYİN SONRA CIYAKLAMAYI DUYACAKSINIZ 😉 BU ŞEKİLDE BİR CİN 6-7 SAATE CAN VERİR HIZINIZA GÖRE 2-3 SAATE *LAKİN ŞUNU UNUTMAYIN BURAYA VÜCUTTAN CIKMA YÖNTEMİNİ YAZDIM KESINLIKLE ATESTEN SONRA BIR KERE DAHA TEKLIF EDIN VUDUMDAN CIKIN DIYE VUCUDUNUZDAN CIKMA YÖNTEMİNİ KESİNLİKLE HATASIZ YAPMAK ZORUNDASINIZ SORUMLULUK SIZE AYITTIR CUNKU CIN ÖLÜRSE O ATEŞİ SÜREKLİ TADACAKDIR.ÇIKACAM DEDİKTEN SONRA EN AZ BİR KERE CIKMA İŞLEMİNİ YAPMAKTA DİNEN SORUMLUSUNUZ YOKSA GÜNAHA DEĞİL BİLDİGİNİZ SUÇ İŞLEMİŞ SAYILIRSINIZ … CEHENNEMLİK SUC CUNKU CİN YAKMADA BİR KERE MÜSLÜMANLIGA DAVET EDİLİR BİR KERE CIK DENİLİR ATEŞİ YEDİKTEN SONRA BUNU SÖYLEMEZSENİZ YAPMAZSANIZ CEHENNEMLİK SİZ OLURSUNUZ KURAL BUDUR.. CUNKU MAHLUK AZLEDİLECEK VUCUTTAN CIKACAKTIR VE ACELE ETMEYİNİZ KOLAY BİR İŞ DEĞİL SONUCTA

  2)kişi görüntü görür ve dili hareket ettirlir vücudu tutuluyorsa 6 tane hafız cin suresinin bu kısmını hızlı hızlı okuyup yani 15 saniyede 2 kere okuyup kişini SAĞ kulağından içeri SERT bir şekilde üflemelidir 6 hafız olmasının nedeniyse hastaya aralıksız bir şekilde üflenmelidir yani hafızlar okumaya art arda başlamalıdır biri kulağa üflemeyi bitirdiği sırada bir diğeri üflemelidir bu kısım önemlidir ne kadar cok ateş o kadar kısa çözüm .
  *KULAĞA ÜFLENİRKEN KESİNLİKLE KULAK GİRŞİNİN DİBİNE GİREREK NEFESİ GİRİŞTEN İÇERİYE SERT BİR ŞEKİLDE ÜFLEMELİSİNİZ YOKSA HİC BİR İŞE YARAMAZ YANİ FREKANSI DEĞİŞMİŞ ENERJİ OLAN NEFESİNİZİ KULAKTAN VÜDUA ULAŞTIRMANIZ GEREKİR DIŞARDAN ÜFLEMİYECEKSİNİZ DİBİNE GİRİP ÜFÜRÜĞÜNÜZÜN TAMAMINI KULAKTAN İÇERİ VERECEKSİNİZ . BU SAYEDE CİN YNAMAYA BAŞLAYAKTIR BU İŞLEM VÜCUTTAKİ CİN SAYISINA GÖRE TABİKİ DEĞİŞİR LAKİN KESİN ÇÖZÜMDÜR ZATEN YAKANLARDA BÖYLE YAKMAKTADIR 6-7 SATTE BİTER YAKMA İŞLEMİ ..Geçmiş olsun

  ve cin çarpılmasından korunmak için hergün uyandığınızda “AMENTÜ BİLLAHİLY AZİYMİ VE KEFERTÜ BİL CİBTİ VETTEĞİYTÜ VESTEMSEKTÜ BİR URVETİL LENFİSEMA VALLAHİY SEMİYUN ALİM” DUASINI 10 KERE OKUYUNUZ KÜÇÜK COCUKLARINIZA DA ÖGRETİNİZ .

  1. Değerli Kardeşim benim sorunum eve işyerime sürekli domuz yağı cinler atıyor beni sürekli rahatsız ediyorlar bana yardımcı olurmusnuz bursadan hasan selamlar

  2. İyi saçmalamışsın. Bu nasıl yöntem böyle köpek soluması gibi nefes alıp verince yok atese üfleyince çıkarmış. Bence sen sağlam bir hocaya git ondan öğren. Rukye ile hacamat ile yada Müslüman cinlerle olur. Asker cinlerde nedir. İnsanları yanlış yönlendirme ancak kendini kandırırsın. Bu senin yöntemle 25 cin çıkmış senden ha vaybe o kadar cinin senle işi neymiş. Guldurme beni, inanmayın bunlara bol bol kuran okuyun Felak ve nas okuyun. Hacamat yapın. AYETEL KURSİ SUYA okuyup için bol bol yapın. 3/5/7/50/170/313 adet AYETEL kürsi.cevşen takın. Besmele çok çekin.

  3. Şaka gibi cinin nasıl çıkacağını anlatmış, arkadaş cin çıkmasını bilmediği yere girmesini nasıl bilmiş. En önemlisi de senin anlatmana göre normal koşullarda çıkamadğı yere nerenden girdi. Tamamen bilgi kirliliği. Bu cinler nedense hep fakir insanlara giriyor, hiç zengin insanlardan bana cin girdi diyenini duymadık.

 5. Merhaba .aras lütfen ulaşır mısın bana.sayın admin rica ediyorum aras isimli kişi ile diyaloga geçmem lazım dediği uygulamayı nerede yaptırdı ise önersin.çok zor durumdayım. Kızım var ve oda benim gibi perişan vaziyette.bir çok hocaya gittim ama çare bulamadım.rica ediyorum sizde hotmaili vardır. Esmerim060606ank@hotmail.com

 6. merhaba,
  insanda cin yaktıktan veya çıkardıktan sonra, vücutta ne gibi değişiklikler olur?Bu olay sırasında kişi ölebilirmi? eskisinden daha kötü olma ihtimali var mıdır?
  Cevabınızı bekliyorum…

 7. S.A. Admin Kardesim,

  Internet adresim eray_81@web.de
  Allah Rizsai icin lütfen benimle iletisime gecermisin. Ben ve annem gercekten cok zor durumdayiz. Sifa Allah´dan insallah ve bizim yol göstericiye ihtiyacimiz var. Bu illet yüzünden ailemiz perisan oldu.

  Simididen Allah Razi Olsun.

  1. Kardeş cevabi yazdım bu duayı isterseniz internette de araştirin .aktif korunma duasidir.basta okurken bu varlıklar sana bunu okutmamaya çalışacaklardır sürekli vesvese bas donmesi v.b sıkıntılar verecektir ama bir sure boyle devamlı olursak üzerindeki varlıklar vücudunu terk edecektir.cunku bu dua onları yakar parçalar onlar bu dua okunduğu zaman yanıyorlar kaçacak delik arıyorlar basta okuduğunda sana sıkıntı verecekler senin bu duayı okumanı engellemek için.eğer sen devamlı okursan zaten bir daha öyle kolay kolay vücudunuza giremezler çünkü yanarak cikiyorlarallah şifa versin.nas felak ayetel kursu de okuyabilirsiniz ama yukarıda yazılan dua aktif korunma duasidir nas felak ayetel kursu pasif korunma duasidir.

 8. Eğer bir bu işin ehli varsa ben bu işi tam manası ile biliyorum ve kurtarırım diyebiliyor ve ekibi varsa 6 hafız ve sayısı önemli değil önemli olan sonuç vermesi ; olay benim 50 yaşında ve hala bekar vede bakire bir teyzem var düşünün kaç yıldır rahatsız olduğunu enaz 30 yıldır tuhaf haraketleri ve korkmaları, ve evlilik istememesi, ve perişan durumu , onun o halini görerek bu işi bilip te ona yardım etmek istemeyecek bir ALİM olamaz YARDIM EDECEK KİŞİLERİN MASRAFLARI KARŞILANIR .. CC ALLAH rızası için yardım…0532 546 0762

  1. merhabalar saim bey
   teyzeniz ile alakalı durum allah ın izniyle çözülür. tabi 30 yıldır hasta olan bir kişiye 1 kerelik okumayla düzelmesi olmaz.ister beni telefonla arayın daha detaylı konuşalım inş.
   0535 373 24 34

 9. BUYUDEN VE CİNLERDEN KORUNMAK İÇİN: Negatif enerji ve kotu ruhlardan ve cinlerden korunmak icin aşağıdaki dua her gün günde 300 defa;bir ay boyunca okunmalıdır. Bismillahirrahmanirrahim RABBİ İNNİ MESSENİYEŞŞEYTANU BİNUSBİN VE AZAP;RABBİ EUZU BİKE MİN HEMEZATİŞŞEYATİYNİ VE EUZU BİKE RABBİ EN YAHDARUN;VE HİFZAN MİN KULLİ ŞEYTANİN MARİD.(şad:41\mu’minune:97-98\saffat:7). Yeşil hoca.

 10. Ben yirmi senedir çekiyorum cinlerden buyuden gitemdiğim hoca kalmadı daha kötü ettiler bende aşık cin var belki 100 tane hocaya gittim tedası edemediler üç gündür karar verdim kendi kendimi tedavi edeceyim bu arada psikolojik tedavi görüyorum doktorlar bipolor var diyor bir.sürü ilaç kullanıyorum ama duzelemedim bende 20 yıldır çekiyorum bedenimde cinler var his ediyorum havas kitapları aldım sabah namazdan sonra kendimi birde ikindi okuyorum çörek otu yağı aldım onuda okuyup yaglaniyor um okuduğum süreler hep kurandan seçilmiş Allaha sığındım kendi kendimi tadavi edebilirmi yim vücudumdan cini cikarabilirmiyim cevap lutfen

 11. yardım edin lütfen Allah rızası için. 2,5 yıldır çekiyorum. musallatlıyım. büyü ve sihir sonucu çarpıldım bende çok var. alınamıyor. Berat gecesinde çok namaz ıldım o geceden beride bana kuran sure ezan bile okunup üflendiğinde çoğalıyor üstümdekiler. çaresiz kaldık yol gösterin okuma yapamıyoruz bir iki dua ile durabiliyorum o kadar.

 12. Yuo Tube de 2 tane bu isler ile ilgili hoca biliyorum birisi sayik erol tangut digeri ahmet bekiroglu videolarini izledim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir