Aspirin Nasıl Kullanılır?

Aspirin, migrenden romatizmaya, diş ağrısından kan pıhtılaşmasına, bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan, doktor tavsiyesine gerek görülmeden alınan, mide hastaları gibi birkaç şeyin dışında yan tesiri olmayan mucizevi bir ilaçtır.

Boyundan yukarısının doktoru, kireçleme ve romatizmanın en tesirli ilacı, damar tıkanıklığı ve kan pıhtılaşmasının miftahı, tansiyonun dengeleyicisidir.

Daha bir çok faydaları tesbit edilmiş (başka bir makalede bunlarda zikrediliyor) olan aspirinle alakalı, beklide en büyük yanlışımız kullanma usulüdür.

Direk olarak yutulan aspirin, mideyi yorar, asit düzenini bozar, bol su alınmazsa mide duvarına yapışıp yara oluşumuna yol açar, var olan yaraların kanamasına sebep olabilir, aç karına yutulursa sindirim sistemini bozabilir, kabızlığa sebep olabilir, kalın bağırsak iltihaplarını kanatabilir vs. vs..….

Peki, bu sorunlarla karılaşmamak için ne yapmamız ve aspirini nasıl kullanmamız gerekir?

Aspirin, hangi hastalık için kullanılacaksa, ona göre farklı şekillerde kullanılır.

Baş ağrısı ve ateş için;

a-      Aspirin dört parçaya bölünür. Bu parçalar dil altı, ve azı dişlerle avurt arasına yerleştirilir. Böylece baştaki bütün sinirlerin toplandığı yerlere uygulanmış olur. Buda, çok kısa sürede netice alınmasını, midenin yorulmamasını, ve maksadına en uygun şekilde kullanılmış olmasını sağlar. Fakat, bütünü bir aspirini dil altına koymak çok tehlikelidir. Beyin kanaması gibi birçok ölümcül sonuçları olabilir.

b-      Aspirin bir çay bardağında eritilir. İçindeki beyaz parçacıklar dibe çöktükten sonra, ağza bir yudum alınır ve 10-15 saniye  su ağızda dolaştırılarak tutulur. Daha sonra yudulup ikinci yudum alınır.  Aynı şekilde  su bitene kadar devam edilir. En güzel kullanm şekli budur.

c-       Aspirin ezilip toz haline getirilir. Bu toz dil altı, diş etlerine sürülür. Oluşan tükrük hemen yutulmaz.

Diş ağrısı İçin;

a-      Aspirin dişin üzerine bütün olarak konulur. Çiğnemeden, kendiliğinden erimesi beklenir. Eridikden sonra mümkün olduğu kadar ağızda tutmaya çalışılır ve peşinden  hemen su içilmez.

b-      Toz haline getirilen  aspirin dişin üzerine ve etrafına serpilir.

Romatizma ve kireçlenmeler için;

a-      Aspirin suda eritilip bu su  küçük yudumlar halinde ağızda bekletilmeden alınır.

b-      Midede bir rahatsızlık yoksa, önce bir bardak su içilir, sonra aspirin yutulur ve ardından bir bardak su daha içilir. Böylece aspirinin mide duvarına yapışması ve mideyi yorması engellenmiş olur.

Kalp – damar rahatsızlıkları için;

a-      Aspirin dörde bölünüp dil altı ve dişler arasında eritilerek tüketilir.

b-      Çiğnenir

c-       Suda eritilerek  içilir.

Not:  Aspirin doktor tavsiyesine göre, ve gerekli durumlarda alınmalıdır. Neticede bir ilaçtır ve her ilaç gibi bununda yan etkileri vardır. Aşırı aspirin tüketimi, kanın fazla incelmesine, beyin kanamasına  ve daha başka rahatsızlıklara yol açabilir.

 

 

Share Button

Aspirin Nasıl Kullanılır?” üzerine 2 yorum

  1. mrb aspirin benim midemde ters etki yaratıyor fakat şimdiye kadar ağzımda eritip yutmuştum ama yazınızı okuduktan sonra su bardagında eritip bol suyla içtim şuan bişi yok yan etkisi sanırım gerçekten önemli içme teknikleri bu arada benim hem romatizmam var hem de kanım çok koyu ve bu selülit gibi duruyor ya da öyle bilmiyorum ve zaman zaman ağrısını hissediyorum. Yazınız için çok teşekkür ederim.

  2. Aspirib gerçekten çok faydalı ama kullanırken dikkat etmek gerekli. Mide kanamasından tutunda beyin kanamasına kadar risk oluşturabiliyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir