Havas İlmi

Havas Ne Demektir?

Kelime olarak havas Arapça hâs (hı, elif ve sad’la yazılır ve çekilerek okunur) kelimesinin çoğuludur. Özel, hususi,  seçkin, demektir. Çoğul olunca özel, hususi, yada seçkin olan şeyler yada kişiler manasını ifade eder.  Bu kelime günümüzde bizdede kullanılır. Kişiye has – kişiye özgü, hususi-özel gibi.

Havas İlmi Ne Demektir?

Özel, hususi, seçkin olan bilgilerden müteşekkil ve aynı şekilde özel insanlar tarafından bilinip tatbik edilebilen ilme havas ilmi denir. Bu ilme okula giderek, veya kitap okuyarak ulaşılamaz.  Peygamberimiz miraçdan döndüğü zaman kendisine üç türlü ilim verildiğini, birini insanlara öğretmekle vazifeli olduğunu, birini ehil olanlara vereceğini ve birininde kendisinde saklı olduğunu haber vermişlerdir.

Bu ilim kaynağını, vahyi ilahiden, meleklerin peygamberlere öğrettikleri şeylerden, Allah dostu olma şerefine ulaşmış insanların manevi keşiflerinden alır. Bazı alimler Bu kaynakları nasıl kullanacaklarını araştırmışlar özellikle mukaddes metinler üzerinde çalışmalar yapmış ve değişik metod ve formüller bulmuşlardır. Daha sonraları bu işe ehil olmayan insanlar, kahinler, medyumlar, arraflar, astroloklar, sihirbazlar, büyücüler el atmış ve maalesef kaynağı bozmuşlardır.  O hale gelmişki havas ilmi adı altında yazılan kitaplar sihir, büyü, kehanet formülleri, fal, müneccimlik bilgileri ile dolmuştur. Bu gün piyasada satılan en meşhur kitaplar olan kenzül havas ve gizli ilimler hazinesi bu tür şeylerle doludur.örnekler vererek boşa zaman ve sayfa harcamak istemiyorum. Ama bu işin aslını öğrenince haklı olduğumu göreceksiniz. Elbette havas ilminde astronomiden, tabiatta dolaşan manyetik gücün nasıl kullanılacağından da istifade edilmektedir. Bunları ve bunlardaki esrarıda Allah yaratmıştır ve havas ilminde istifade edilmesi zaruridir. Buna itirazımız olamaz. Ama bu günkü kitaplara baktığınız zaman işin müneccimliğe yada dehriliğe vardığını, insanların yıldız ve tabiattaki güçlerden yardım arar hale getirildiğini göreceksiniz.

Şu unutulmamalıdır havas ilminde istek ya direk Allah’tan  olur veya allah’tan istemede vesileler kullanılır. Hangi zamanda dua edilirse veya hangi dua ve ayet okunursa veyahut  ne yazılırsa v.s  Allah’ın rahmetini ve duaya icabetini, meleklerin, ulvi varlıkların, ervahı mukaddesenin desteğini alırımın hesabı yapılır. Yoksa hangi yıldız nerde olursa dileğim kabul olura dönerse iş o zaman küfre, müneccimliğe varır.

Herkes formülünü bildikten sonra müneccim, büyücü, falcı, kahin olabilir ama ehli havas olmanın şartı ehli iman ve İslam olmaktan geçer. Her para normal olay gördüğünüzde bu olayı yada olay kendinden zuhur edeni havasla bağdaştırmamak lazımdır. Büyücülük v.s  havas ilminden değildir. Allah korkusu ve İslam inancı olmayan herkes büyü, sihir, müneccimlik yapabilir.

Şimdi akla şu soru gelebilir. Büyü ve sihir ilimlerini de herkes bilmiyor. Herkes yapmıyor. Fark ne?

Büyü metotları halk arasında çok bilinen yaygın metotlardır. Mesela güvey bağlama büyüleri, birini rahatsız etme, karı koca arasını açma, muhabbet büyülerinden bir yada birkaç tane bilmeyen çok  insan yoktur. Öğrenmek isteyen herkeste kolayca öğrenebilir. Ama insanlarımızın bir çoğu büyüden ve bu gibi şeylerden korktuğu için öğrenmeye çalışmazlar.

Bunları yapmakta çok kolaydır. Abdesti namazı bırak. Dini hükümleri terk et. Cünüp olarak dolaşmaya başla. Her büyüyü yaparsın. Eğer bu konuda uzmanlaşmış isen zaten mesele değil. Yani bu bilgilerin öğrenilmesi ve yapılmasının az olması havas ilmi olduğundan değildir.

Havas bilgilerini diğerlerinden ayırmak çok zordur. Biz burada sihir- büyüyü, hurafe ve uydurma şekilleri, saçma sapan bilgileri gerçek havas ilminden ayırıp ortaya koymaya çalışacağız. Büyünün her türlüsü haram ve günahtır.

Mesela hoca vasfı adı altında bazıları muhabbet büyüleri yapıp insanları etkilemeye çalışıyorlar. Ondan sonrada hayırlı bir iş yaptıklarını asla şerre dalmadıklarını iddia ediyorlar. Oysa büyü başlı başına bir şer işidir. Büyü büyüdür. Ve haramdır.  Peygamberimiz bir sahabeye “Cebrail a.s dahil bütün melekler, ben dahil bütün peygamberler bir araya gelsek, bütün dağlar taşlar, ağaçlar kuşlar hep beraber dua etsek sen yine Allah’ın takdir ettiği kişi ile evlenirsin” buyurarak evlenilecek kişinin kaderde yazdığı ve değişmeyeceğini bildirmiştir. Buna rağmen aşk büyüleri yapan insanlar “ biz iyilik yapıyoruz, şerre dalmıyoruz “ diye kendilerini avuturlar

Ancak bir kimse yapılmış olan bir büyünün kuran ayetleri ve dualarla nasıl bozulacağını bilmiyor da büyü ile bozabiliyorsa caizdir.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bazı şerli insanlar maalesef ayetleri de büyüye alet edip büyü ve sihir yaparken ayetleri bir şekilde kullanıyorlar. Allah onları ıslah etsin. Ne diyeyim.

Share Button

Havas İlmi” üzerine 23 yorum

  1. Bu ilmi öğrenmenin en iyi yolu bir bilenin yanında başlamaktır. Neyin ne zaman ve nasıl yapılacağını bildiğinde bu iş bitmiş demektir. Kısaca açıklayayım; Yapacak olduğun işlemle ilgili dua, ayet yada tılsımı neyse bilmen gerekli. Sonra onu yapacak olduğun zamanı bulmalısın. Sonra onu yapmadan önceki ve sonraki ameliyeleride bilmelisin. Kısaca bu kadar.

 1. internetten her ilim öğrenilir amma dini ilim öğrenilmez.dini ilimler ya sahih bir kaynaktan bizzat okuyacaksın, ya da ehlinden ders almakla öğreneceksin.özellikle havas ilmi i kaldı ki havas ilmi insanı ya bir veli ya da deli ya koyu bi mü’min ya da allah muhafaza kıpkızıl kafir yapan bir ilmin adıdır.dikkat edilirse sözüm ona havas siteleri ya da medyum siteleri diye açılan sitelerdeki bilgilere bakar ve araştırırsanız hepsi birbirlerinden kes -kopyala yapıştır mantığıyla yapılmış yazılmış makalelerdir.bi çoğuda (gizli ilimler hazinesi vs.. vs.) adlı kitaplarda başlı başına büyü uygulamalarıyla, sahte bilgilerle dolu kitaplardır.içinde bir kaç tane doğru bilgi olsa da büyük çoğunluğu sahte ve büyü uygulamalarıdır.dolayısıyla bu ilme meraklı olanlar safiyane -cahilane bu kitapları alıyor ya da bu sitelere bakıyor, uygulamalar yapıyorlar ve bilmeden allah muhafaza etsin imanını kaybedebiliyorlar.o yüzden havas ilmini ehlinden öğrenmek icap eder.

 2. Arkadaş aynen katılıyorum sana. Yada ellerine türkçe bir kitap geçirmişler olmuşlar hoca. Şu iş için bu nu yapacaksın diye yazıp duruyorlar. Doğruyu yaz<ıncadfa seni banlıyolar.

 3. Garip şuan inancımı sorguluyorum bu okudaklarımda etkiledi büyü günah herşey allahın taktiri madem Allah onaylamıyosa büyü nasıl yapılıyo nasıl tutuyo kafam karıştı iyice dinden uzaklaşıyorum artık sorularım cevapsız bulamıyorum cevapları

  1. İnancını sorgulama. Alkol kullanmak, insan öldürmek, fuhuş kısaca günah olan herşey yasak fakat insanlar yapıyor. Bunun sebebi bizim bu dünyaya sınava tabi tutulmak için gönderilmiş olmamız. Bunların hepsi sınavdaki sorular gibi. Sorunun iki şıkkı var . Doğru yolu seçmek veya yanlış yolu seçmek.

  2. büyü,kadere müdahale etmektir.içinde her türlü büyük günah bulunur ama senin büyük günah olarak bildiğin günahlar bile onların yanında devede kulak kalır.büyü,cinleri şerli bir işe memur etmektir.cin olmadan büyü gerçekleşmez.geriye sadece melekler kalıyor çünki ve melekler Allahutealanın emirlerinden dışarıya çıkamazlar.havas ilminde de büyük ihtimal ile hayırlı iş ve icraatlar için Allahın izniyle mümin yani müslüman cinler kullanılıyor.havas ilminide herkes kullanamaz,kullanmaya çalışmamalı da zaten.bu bir lütuftur,1 kişiye verilir,2 kişiye verilir,herkese verilmez.yani bu iş kafadan yanlış iş.havas ilmi öğreniyorum,öğreneceğim diye insanlar büyü öğreniyor.bunun sonucunda da cinleniyorlar.sonuç kötü bir ölüm.gelelim senin sorun olan nasıl tutuyora.evvela sana şunu söyleyim,senin şeytan olarak bildiğin varlık bir cinnidir ve kıyamet gününe kadar izinlidir.seninle istediği gibi oynar ama sen bunun farkında olmazsın.çünki aranızda bir perde vardır.büyü,aradaki bu perdeyi kaldırır.böylece büyüyü yapan şerli kişide de olduğu gibi yapılanda cinlenir.en basit şekliyle para verip kiralık katil tutup adam öldürttürmeye benzer.kim bilir belkide büyünün tuttuğu kişinin din ile iman ile artık uzaktan yakından bir ilgisi kalmadığı için tutuyordur ya da çok dini bütün bir kişi için imtihan olduğu için tutuyordur.her şeyin doğrusunu ancak ve ancak yice Allah bilir…

  3. Cevap şu hz allah tebarek ve Teala dilerse büyü tutar dilemesse tutmaz olup olmamasına o karar veriyor lakin kişi bir şey dilerse o şey gerçekleşiyorsa onun dilemesiyledir fakat o bundan razı olmaz büyü olunan kişi imtihan a girer bundan kurtulabilir.

 4. selam ben murat havas ilmiyle ben ugraşdım ve şunu gördümki eger kötülükden uzak durup iyilik yönünde giderseniz hangisine el atsanız çok büyük sırlar tecelliler ve insanı insan yapan bir yön var büyücülük veya sihir yapmak veya cinleri görebilmek tüm bunlar ufak tefek şeyler mevlanın yanındaki yatan hazineler insana verebilecek helede bu dünyada çok büyük mukafatlar var ama bizler ne yazıkki bişey bilelim veya bilmiyelim hep ufak şeylerin ardındından gidip durmuşuz genç arkadaşlarımızda bundan ötürü korkup geri çekilmişdir bu dogru degildir ALLAHA ulaşmak için onu tesbih etmeli dir

 5. Merhabalar burdaki yorumlari okuyarak söylüyorum murat ve kenan kardes bana havas ilmi ogrenmem konusunda yardimci olabilir misiniz

 6. Merhaba bu ilmi araştırıyorum çünkü uykuyla uyanıklık arasına geçebiliyorum bazı kişilerle telkin k

 7. Merhaba bu ilmi arastiriyorum uykuyla uyaniklik arasibda bazı kişilerle telkin yoluyla haber alabiliyorum birsey çalinip saklaninca onu ruyamda görüyorum çocukluğumdan beri.. Bu ilmi en sağlıklı nasıl öğrenmeliyim ? 3 kuşak havas ilmiyle uğraşan bir ailedenim ama düzgün öğrenmek istiyorum 6yıl hizmet vakfı yurtlarında kaldım arapça okuma ve yazmam var ama nereden nasil baslamalıyım
  Metafizik üzerine kitaplar okudum yeterli gelmedi..

 8. merhaba yasemin hanım
  öncelikle şunu tavsiye edebilirim size ,
  havas ilmini internetten öğrenmeyin.yani çeşitli sitelere ve forumlara girip öğrenmeyin
  bir de piyasada mevcut olan havas kitapları denilen ve içinde havastan çok büyü ilmi ve cin ilmi bulunan bir çok kitap var.onları almanızı okumanızı tavsiye etmem
  anladığım kadarıyla ehli iman birisisiniz.havas ilmini ehlinden öğrenmeniz gerekir.bu da şu zamanda çok zordur.zahmetlidir.sizin yapacağınız şey dualar ve kurandan sureler zaten havassın özüdür.siz kuranı kerimdeki surelerin sırlarını öğrenin.ehli iman birisinin okuduğu her dua ayet vs, hastaya şifa vesilesi olur inş.

 9. Selamun aleykum. Arkadaslar birkac sorum olacak. En onemliden en az onemliye dogru gidecegim.
  1) Ben icin icin Allah askiyla yanma arzusundayim. Ama bu ask oyle ha deyince olmuyor veya oldu ben bilmiyorum. Yolu , ayirdedici bir usulu var mi? Bir an Allah dedikce gozlerim yasla seccadeye kapaniyorsam ardindan ayni sevkle yanmiyor yuregim yada ben hissedemiyorum. Bunun cozumu nedir?
  2) Yukaridaki aciklamalarda net anlam yukleyemedigim bir konu gecti. Kenzul Havas sahih mi? Cunku icerisinde bulunan konular %90 gibi buyuk bir oranla ayet ve tesbihatlardan ibaret. Kalan kisminda serri diyebilecegim herseyde buyuk vebal uyarilari ve hatirlatmalar var. Yani bu kitapta yazan mesela agri icin yapilacak olan dua ise yariyor. Digerleri ve bu dua dahil rahmanin dua ve surelerindeki yuce tecelliye mi hizmet ediyor yoksa maazallah sirk mi iceriyor.
  3) En cok bu sorulmus. Kimden ve nereden yonlendirme alinmali. Net bir cevabi olan var mi?
  4) Herseyin bir saglamasi vardir. Hani carpmanin bolmenin vs. Basvurulan kaynak kitap veya insan her kim yada ne olursa sahih olup olmadigini nasil anlariz?
  Allah razi olsun her bir katkida bulunan ehli sunnetten.

 10. İyi akşamlar hocam. Ben öyle ses görsel bişey görmüyorum. Ama küçükken çok korkunç varlıklar görüyordum. Sonra daha görmedim. Fakat sürkli bir korku hali içimde oluştu. Ayrıca psikolojik sorunlarımda var. Nekadar doktora gitiysem nekadar ilaç kullandısam fayda görmedim. Bu yazıyı yazarken bile içim titriyor. Bu dertten kurtulmam için bana yadımcı olabilir misiniz?

 11. Merhaba arkadaşlar bı insanda hadım meleği yada koruyucu melek varsa bı başkası bunu kendine alabilirmi alirsada nasıl alır yada calabilir

 12. Selamlar.ben de bu ilmi merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum.bunun için ne yapmalıyım, ne okumalı ya da kime danışmalıyım. Bir bilen varsa bana destek olabilir mi.

 13. Bu ilim basit dünyalık amaçlar için öğrenilebilecek kadar ucuz bir ilim değil. Eğer öğrenecekseniz kendine aydınlanmış denen kafirler topluluğuna öteki alemlerde savaş açmak için öğrenin. Diğer alemlerlerde öyle savaşlar kopuyorki yer yerinden oynuyor. Ama biz bu savaşın içinde emekleyen yetim çocuklar gibiyiz. Zırhım Delindi Diye Üzülme Tevekkülün Tam Olduğunda İmanını Delebilecek Bir Alet Yok. Bu sözü unutmayın. Yüreğinizde Allah korkusundan başka korku kalmasın. Ama dikkat edinde sizi Allah’la kandırmasınlar.
  23:27

  1. arkadaslar bu ilimi bilen bana ulasa bilirmi beni bi aydinlatnn benim hicbir bilgm yok daha once her cuma kuran okurdm zikirler fln cekerdmm ve karsma yuvarlak arapca yazi yaziyodu donuyodu etrafimdaa ama uyumamistmm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir