Kimler Havas İlminden İstifade edebilir?

Her bilgi özel olmadığı gibi her özel bilgiye sahip olan insanda özel değildir. Bu bilgilerin yani havas ilminin işe yaraması için kişininde ehli havasdan olması lazımdır. Bir başka ifade ile havasçı, havas bilgilerini bilen özel kişi demektir. Tıp kitabını eline alıp her okuyan nasıl doktor vasfını kazanmıyorsa, havas kitaplarını açıp her okuyanda havasçı olamaz. Doktor olmak için nasıl eğitimden geçmek gerekirse havasçı olmak içinde bir takım eğitim ve çalışma lazımdır.

Bazıları vardır bir kitap alıp içindekileri denemeye kalkar. Dener ve olmaz. Kendisine bakmadan kitap hakkında ileri geri konuşmaya başlar. O kitap ona göre ya yanlış yada eksiktir. Aslında  bilgi doğrudur, havas ilmindendir ama adam havas ehlinden değildir. Vakıa günümüzde basılan Türkçe kitaplarda bir çok eksik nokta, yanlış tercüme veya eksik anlatım var. Bunun bir kısmı ehil olmayanların eline geçmesin diye kasıtlı, bir kısmı mütercimin hatasından bir kısmı da baskı hatasından kaynaklanıyor. Ama adamın eline orijinal kitap bile geçse yaptığı olmayınca kitap hatalı olur.

Havas alimi yada havasçı olabilmek için evvela havas ehli olabilmek lazımdır. Peki nasıl havas ehli olunur?

Havas ilmi daha öncede belirttiğim gibi hususi insanlara ait bir ilimdir. Bu ilimden istifade edebilmek içinse o hususi insanlar arasına girmek lazımdır. Bu hususi insanlar ya peygamberdir, yahut Allah dostudur yada Allah dostu olmasa bile âbid insanlardır. İlk iki sınıftan olmayan âbid insanların bu ilme vakıf olabilmeleri için ekstra çaba sarf etmeleri  lazımdır. Bunlar:

1-      Zühd: yani madde hırsından, mal mülk sevdasından vazgeçmek. Mal varlığı olsa bile kanaatkar bir yaşam tarzı seçmek.

2-      Farz ibadetlerle beraber nafile ibadetlere yönelip abid bir kul olmak. Özellikle nafile oruç, tasadduk, kuşluk namazı, teheccüd namazı gibi faziletli amellere yönelmek.

3-      Bir ayı geçmemek şartıyla kuranı kerimi hatmetmeye devam etmek.

4-      Ağzını yalan, gıybet, dedikodu, küfür gibi kirli şeylerden korumak.

5-      Mümkünse riyazat yaparak melekler ve ulvi varlıların himmet ve teveccühünü kazanmak. Böylece her hususta yanında destekçilerin olması.

6-      Bütün bunların dışında bir takım zikirleri vird edinip her gün devam etmek.

7-      Özellikle üzerinde uğraştığın dalın zikrini terk etmemek.

Bütün bunları yaptıktan sonra  ehli havas (özel, seçilmiş kişiler) arasına girer, gayb ve keşif aleminden haberdar olursun. Duaların, ricaların, ilticaların makbul olur. Seninle beraber melekler, cinler, ulvi varlıklar, Allah dostlarıda allaha dua ederler.

Peki bunları yapmayan ama bu işi yapıp netice elde edenler var diyeceksiniz.

Bunların durumu şuna benzer. Tıp eğitimi almadığı halde tıp bilgisi geniş olan, bir takım ilaçlar hakkında bilgisi olan insanlar vardır. Helede bir rahatsızlık geçirmişse o hastalık hakkında uzman kesilir.çevresindekilere ilaçlar tavsiye eder. Bu ilaçlar sayesinde çevresindeki hasta insanlar şifa bulur. Peki bu adam doktormu oldu şimdi? Bu gün tavsiye ettiği ilaç fayda sağladığı gibi yarın söyleyeceği bir başka ilaç ölüme götürebilir.

Bir diğer husus ise adam belkide üç kağıtçıdır ama gelen kimsenin samimiyetinden dolayı Allah şifa ihsan eder. Oda kerameti kendinden bilir ve halk da öyle zanneder.

Share Button

Kimler Havas İlminden İstifade edebilir?” üzerine 2 yorum

  1. MERHABA GERCEK ANLAMDA BU İLME SAHİP BİRİ VAR Mİ OZELLİKLE ANKARADA GERCEKTEN COOK İHTİYACİMİZ VAR
    ALLAH RAZİ OLSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir